logo

Науковий семінар «Українська Революція в ім’я гідності роздуми, міжнародний резонанс»

16 лютого 2022 року кафедрою теорії та історії держави і права в дистанційному форматі було проведено науковий семінар «Українська Революція в ім’я гідності: роздуми, міжнародний резонанс», присвячений вшануванню пам’яті Героїв Небесної Сотні. У роботі наукового семінару взяли участь: заступник декана автомеханічного факультету Добровольський О.С, в. о. завідувача кафедри теорії та історії держави і права, доктор історичних наук, професор Автушенко І.Б., доцент кафедри теорії та історії держави і права Малінська Г.Д. та кращі студенти автомеханічного факультету Національного транспортного університету.

Проф. Автушенко І.Б. у своєму виступі провела паралелі між подіями в листопаді 2013 – лютому 2014 років  та Днем єднання, що покликаний «посилити консолідацію» українців та зміцнити їхню «стійкість» на тлі зростання гібридних загроз. Нагадаємо, що Президент України  видав Указ № 53/2022 про створення нового державного свята – Дня єднання, яке відзначатимуть щороку 16 лютого. Наголосила на тому, що пам’ять про Героїв Небесної Сотні має зберігатися не тільки у щорічних пам’ятних заходах, а бути живою, спонукаючи суспільство до активних дій та усвідомлення, що майбутнє України залежить від вибору та активності кожного.

Учасники наукового семінару здійснили історичний екскурс тими лютневими подіями Революції гідності. Соціальні протести, які охопили всю Україну і тривали з кінця листопада 2013 року до кінця лютого 2014 року увійшли в історію під назвами: Євромайдан та Революція гідності. Мотив європейської інтеграції швидко став символом протестів, в той час, коли їх реальна причина була прихована у внутрішніх проблемах українського суспільства, а показова суперечка про мову та ідентичність взагалі була поза контекстом українського дискурсу.

Намагання Російської Федерації повернути абсолютний вплив на Україну через численні маніпуляції навколо державної мови, регіональних особливостей, розвитку політики національної пам’яті, а також через фінансування та вербування українських політиків, дії яких сприяли перетворенню України на сателіта Росії та придушення громадянських прав і свобод, стало основною причиною Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013–2014 років.

Студенти зазначили, що лютневі дні 2014 року – найтрагічніші дні в історії незалежної України. Героями Небесної Сотні стали люди, різні за віком, статтю, освітою, релігійними і навіть політичними переконаннями. Усіх їх об’єднала мрія про демократичну, економічно процвітаючу, надійно захищену, незалежну від партнерів та недругів Україну.

Доповідачі довели, що Революція гідності стала спротивом пострадянській, закостенілій, корумпованій системі. Вона проходила під гаслами, які свідчать про широку суспільну підтримку й залучення різноманітних соціальних груп. Цей виступ мав риси культурного антисистемного руху, у якому питання рівня життя були лише одним зі складників його ідеологічного підґрунтя.

Говорили й про те, що українська нація не лише зберегла, але й зцементувала свою самоідентичність, цілісність. Україна стала більш монолітною та об’єднаною, аніж у момент здобуття державності 1991 року.

Підсумовуючи роботу наукового семінару, присвяченого українській Революції гідності та вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні, можемо відзначити, що бажання з’ясувати причини цієї найгострішої за всю історію сучасної української держави кризи підштовхнуло доповідачів до занурення в історію багатьох явищ та процесів, їх зіставлення зі світовим досвідом й проблемами власної країни. Це дозволило створити максимально об’єктивну картину українських подій зими 2013 – 2014 рр. та, навіть, спробувати окреслити перспективи їхнього подальшого розвитку.

Модератор науковий семінару «Українська Революція в ім’я гідності: роздуми, міжнародний резонанс» доц. Малінська Г.Д. зазначила, що мета заходу полягала в усвідомленні кожним учасником своєї відповідальності та високої ціни, якою дається нам воля та незалежність. У жодному разі ми не можемо стояти осторонь у такій країні, як наша. Байдужість ще ніколи не приносила розквіту. Тому лише активна громадянська позиція, мужність та єдність можуть протистояти  внутрішнім та зовнішнім загрозам.

 

Адреса університету:
Україна, 01010, м. Київ,
вул. М. Омеляновича-Павленка, 1
тел. +38 (044) 280-82-03
е-mail: general@ntu.edu.ua
http://www.ntu.edu.ua

Приймальна комісія:
кімн. 119б,
тел.+38 (044) 280-54-09

МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО